Hrozí tento rok Európe riziko energetického blackoutu?
Odbornosť článku
Rozsiahly výpadok dodávok elektrickej energie je stále reálnou hrozbou. Európski energetici sú pripravení, dokonca zvládanie dôsledkov blackoutov trénujú. V súvislosti s korona krízou a opatreniami v rámci boja s pandémiou sú pripravené aj krízové scenáre. V dňoch a týždňoch vrcholiacej 1. vlny pandémie však žiadna európska krajina nevyhlásila stav energetickej núdze.
Európske blackouty
Vypnuté Taliansko
Najväčším z pohľadu rozsahu bol jednodňový blackout v roku 2003 v Taliansku. Bez elektriny bolo viac ako 56 miliónov ľudí nielen na Apeninskom polostrove, ale aj v častiach Švajčiarska, Rakúska, Slovinska a Chorvátska. Aj keď bolo prakticky vypnuté celé Taliansko, príčinou bolo preťaženie vedenia vo Švajčiarsku.
Švédsko a Dánsko potme
Žiadna polárna noc, ale jednodňový blackout postihol obe škandinávske krajiny len pár dní pred tými juhoeurópskymi. V septembri 2003 boli bez prúdu asi 4 milióny odberateľov južného Švédska a východného Dánska. Príčinou bola nepravdepodobná súhra viacerých faktorov. Odštartoval to výpadok v jednej zo švédskych jadrových elektrární.
Bez prúdu v krajine tulipánov aj polmesiaca
V roku 2015 postihol miernejší blackout aj sever Holandska, vrátane Amsterdamu. Výpadok zasiahol viac ako milión odberateľov. Príčinou „len“ niekoľko hodinového blackoutu bola porucha na jednej z rozvodných staníc. V tom istom roku zažili rozsiahly blackout aj v Turecku, vrátane európskej časti jeho územia. Bez elektriny bolo niekoľko hodín okolo 70 miliónov obyvateľov väčšiny veľkých miest, vrátane metropoly Ankary. Blackout postihol aj 11 miliónový Istanbul, ktorý leží na rozhraní európskej a ázijskej časti krajiny. Príčinou bola aj nekoordinovaná údržba vedenia.
Máme sa báť hackerov?
Podľa správy nemeckého spolkového úradu pre boj s kyberkriminalitou z roku 2018 by po útoku hackerov mohol nastať celoeurópsky blackout. Pri kritickej miere rozsahu hackerských útokov na viacero nemeckých elektrární by nezhaslo len Nemecko. Experti pripustili možnosť domino efektu s kritickými dopadmi na stabilitu európskej prepojenej siete. Nemeckí kyberexperti analyzovali dva podobné útoky na ukrajinské elektrárne v rokoch 2015 a 2016. Podľa záverov bezpečnostných analytikov boli zaznamenané podozrivé aktivity smerujúce na nemeckú infraštruktúru. Vyhodnotili ich ako možnú prípravu na hackerské útoky.
Ako sme na tom u nás doma?
Slovenská elektrizačná prenosová sústava je garantom bezpečnej a spoľahlivej prevádzky. Bdie teda nad prenosovou sústavou a infraštruktúrou a zabezpečuje jej bezproblémové fungovanie. Ale aj predchádzanie blackoutom. V štátnom, ale aj medzinárodnom kontexte v rámci prepojenej kontinentálnej prenosovej sústavy. Elektrizačná prenosová sústava našej krajiny je súčasťou prepojeného európskeho systému. Prevádzkovatelia prenosových sústav v regióne kontinentálnej Európy spoločne prispievajú k udržaniu spoľahlivej prevádzky. Vzájomné prepojenie je ale v prípade blackoutov nevýhodou. Dôkazom je viacero „preskokov“ blackoutov do susedných krajín.
V súvislosti s korona krízou sa SEPS v marci nechala počuť, že riziko blackoutu je nízke. Napriek tomu je pripravený krízový scenár, ktorý zahŕňa aj vyhlásenie stavu núdze podľa § 20 zákona o energetike. Odborníci SEPS pravidelne aktualizujú plán obrany a obnovy elektrizačnej sústavy. Vrátane prevádzkových inštrukcií.
Štart z tmy
Zatiaľ posledný ostrý test vykonala SEPS spolu s partnermi v júni 2018. Išlo o skúšku „štartu z tmy“, teda nábehu systémovej elektrárne Nováky z externého zdroja. Okrem toho bolo testované vytvorenie samostatne prevádzkovateľného „izolovaného ostrova“. Ten bol následne prifázovaný k elektrizačnej sústave. Išlo o testovanie a vyhodnocovanie postupov pri a po vážnych poruchách. Podľa odborníkov totiž narastá riziko veľkých porúch, ktoré by mohli spôsobiť blackout na rozsiahlych územiach Európy. Poruchy môžu byť najmä dôsledkom čoraz náročnejších prevádzkových podmienok. „Štart z tmy“ 2018 bol v poradí šiestou ostrou skúškou v reálnej prevádzke.
Svetielko nádeje na záver
Nebojme sa tmy blackoutu v Európe. Aj tie rozsiahle blackouty boli zatiaľ zvládnuté v priebehu niekoľkých hodín. Na Slovensku máme šťastie, okrem regionálnych zimných kalamitných výpadkov sme zatiaľ blackout nezažili. Blízko sme vraj boli v roku 1985 z dôvodu extrémnych mrazov. No a ešte na prelome marca a apríla 2020. Však, pán premiér?
Zdroje:
Slovenská elektrifikačná prenosová sústava / ČEPS / O energetice